تولید محتوا B2C

تولید محتوا تبدیل به مقوله ای گسترده و تخصصی شده است و ما در مواجهه با این گستردگی در اولین قدم باید هدف خود را از تولید محتوا مشخص کنیم چرا که اساس تولید محتوا بر پایه نوع مخاطب نهایی و پرسونا مخاطب چیده می شود. نوعی از محتوا که با هدف ارتباط با مشتری یا همان مصرف کننده نهایی تولید می‌شود تحت عنوان تولید محتوا B2C یا Business to Consumer شناخته می‌شود، به عبارت دیگر این نوع از محتوا‌ها برای حذف واسطه‌ها و ارتباط مستقیم با مخاطب طراحی و تولید می‌شوند و این امکان را به مخاطب می‌دهد که در مدت زمانی کوتاه و با هزینه کم به کالا و یا خدمات مورد نظر خود دست یابند.

[مطالعه بیشتر: نحوه چینش استراتژی تولید محتوا با توجه به پرسونا مخاطب ]

تولید محتوا B2C چیست

 

محتوا B2C چیست

تولید محتوا B2C به محتوایی گفته می‌شود که با هدف تسریع در ارتباط ارائه دهنده و دریافت کننده خدمات یا محصولات تولید می‌شود. در واقع در محتوا B2C با حذف واسطه‌ها خدمات و یا کالا‌‌ها با سرعت بیشتری در معرض دید مصرف کنندگان قرار می‌گیرند، از نگاهی دیگر این نوع ارتباط با مخاطب باعث صرفه جویی در هزینه، وقت و انرژی می‌شود. برای درک بهتر این موضوع فرض کنید که شما تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی هستید، اگر بخواهید با روش سنتی محصولات خود را به فروش برسانید مجبورید افرادی را تحت عنوان بازاریاب استخدام کنید و آن‌ها را مامور کنید که به فروشگاه‌های لوازم آرایشی سطح شهر بروند و محصولات را به صورت کلی به فروش برسانند و در طرف مقابل مصرف کننده برای خرید باید به فروشگاه حضوری مراجعه کند.

 مادامی که شما تولید دارید این روند تکرار خواهد شد و به عنوان مثال برای خرید یک کرم مرطوب کننده وقت، هزینه و انرژی زیادی تلف خواهد شد در صورتی که تولید کننده می‌تواند با به کارگیری دانش متخصصین تولید محتوا مشهد و با محتوا‌های کارشناسی شده نه تنها به مصرف کنندگان یک شهر بلکه به مصرف کنندگان یک کشور محصول خود را عرضه کند. این مثالی کوچک از هزاران مثال برای توضیح مزیت تولید محتوا B2C برای فروش حرفه ای است. اگر شما ارائه دهنده خدمت و یا محصول هستید و متوجه شده اید که عمر بازاریابی و فروش های سنتی به پایان رسیده برای بروزرسانی کسب و کار خود در دنیای دیجیتال می‌توانید همین حالا با تیم اتود فعال در زمینه دیجیتال مارکتینگ مشهد تماس بگیرید.

[ مطالعه بیشتر: تولید محتوا در مشهد چه کمکی به توسعه کسب و کار ها در این شهر می کند؟ ]

افزایش فروش

 

 محتوا B2C و  تاثیر آن بر افزایش فروش

امروزه با وجود فروشگاه‌های اینترنتی متنوع که در بستر‌های گوناگون اقدام به فروش محصولات و یا خدمات خود می‌کنند نیاز به تولید محتوا بیش از پیش احساس می‌شود و همانطور که هر روزه عده زیادی پا به عرصه فروش می‌گذارند عده زیادی نیز به دلیل حرفه ای نبودن مجبور به ترک عرصه رقابت‌های دیجیتال هستند. در نتیجه ما باید در ابتدا به شناخت این عرصه بپردازیم و یا با اعتماد به شرکت های دیجیتال مارکتینگ و استفاده از خدمات این شرکت‌ها پر قدرت پا به عرصه رقابت بگذاریم.

در حال حاضر مصرف کنندگان قبل از خرید هر محصول به طور میانگین از ده وب سایت دیدن می‌کنند و به جمع آوری اطلاعات پیرامون محصول مصرفی خود می پردازند. در این بین فروش موفق از آن کسی است که محتوا B2C حرفه ای تری تولید کرده باشد. گزارش‌های متعددی بیان کرده اند که با استفاده از محتوا B2C کسب و کار آن‌ها رونق باور نکردنی داشته است. برند‌هایی همچون Cisco , Toshiba , Intel , Linkedin و… پیشتازانی مثال زدنی در عرصه تولید محتوا B2C هستند که در فرصتی کوتاه با استفاده از این نوع بازاریابی در حوزه خود بی رقیب شده اند.

به عنوان مثال Linkedin در ابتدای فعالیت خود، با فیس بوک در حال رقابت بود اما امروزه شاهد محبوبیت چشمگیر این بستر در بین کاربران هستیم و درحال حاضر لیکدین به عنوان مرجعی برای شرکت های B2B مورد استفاده قرار میگیرد. این در حالی است که سرپرست بازاریابی و راه حل های فروش این برند میگوید: نتایج به دست آمده از بازاریابی محتوا حیرت انگیز است.

[ مطالعه بیشتر: بازاریابی محتوایی چیست و چه نکاتی در آن باید رعایت کرد ؟ ]

نکات مهم پیرامون محتوا B2C

 

نکات مهم در ارتباط با محتوا B2C

مهم ترین نکته در تولید محتوا B2C تولید محتوا هم راستا با بیزنس شما است به طوری که محتوا تولیدی هم راستا با هدف مشتری باشد، متن جذابی همراه با محتوای تصویری و یا صوتی داشته باشد و حاوی پیامی به مخاطب باشد. به عنوان مثال اگر شما قصد فروش لباس ورزشی دارید حتما سعی کنید از رنگ های روشن و جذاب در طراحی تصاویر استفاده کنید چرا که ورزش ارمغانی از تکاپو و سرزندگی است و نباید با استفاده از رنگهایی خنثی مفهوم متضادی را به مخاطب القا کنیم. بعد از انتخاب رنگ به این موضوع دقت کنید که هدف مشتری از خریدن این لباس چیست؟ آیا برای کوهنوردی به سراغ خرید این لباس آمده یا برای تمرینات روزانه و حرکات باشگاهی ویا برای پیاده روی در پارک هر کدام از این اهداف نیازمند محتوا خاص خود است.

[مطالعه بیشتر: آشنایی با انواع روش های تولید محتوا ]

 نکته دیگری که باید در تولید محتوا B2C به آن دقت کنید متنی است که همراه تصویر انتخابی شما می‌آید. متن باید بسیار کوتاه، روان و گویا باشد و حاوی اطلاعاتی باشد که مخاطب به آنها قبل از خرید نیاز دارد. در مثال لباس ورزشی هنگام نوشتن متن باید به نکاتی همچون جنس پارچه، سایز، رنگ بندی و… اشاره کرد و در انتها برای جذاب کردن خرید می‌توانید از گزینه‌هایی همچون تخفیف، ارسال رایگان و جایزه دادن استفاده کنید و در نظر داشته باشید که این گزینه‌ها می‌توانند به عنوان مزیت رقابتی شما نسبت به بقیه فروشندگان با محصول مشابه برای مشتری به حساب بیایند.

تفاوت‌ های تولید محتوا B2B و B2C

 

تفاوت‌ محتوا B2C و محتوا B2B

تولید محتوای B2C تفاوت‌های ساختاری با تولید محتوا B2B دارد در واقع محتوا B2B برای اتصال بیزنس‌ها به یکدیگر است، در حالی که تولید محتوا B2C برای اتصال بیزنس‌ها به مصرف کننده نهایی است. از نظر ساختاری محتوا B2C باید به نحوی باشد که سریعا جلب توجه کند و باید به دور از جزئیاتی باشد که ما را از هدف فروش دور کند.

اما در تولید محتوا B2B دقیقا بر عکس این موضوع صادق است و باید در آن به توضیح جزئیات پرداخت تا جایی که مخاطب با مشاهده جزئیات با شما ارتباط برقرار کند. در تولید محتوا B2C نیازی نیست که مخاطب با برند ارتباط برقرار کند اما در تولید محتوا B2B مخاطب باید برند و حیطه فعالیت خود را شناحته و با آن ارتباط برقرار کند. محتوای B2B  باید حس رهبری و تاثیر گذاری بر جامعه را القا کند در حالی که محتوا B2C برای سرگرمی و ارتباط با مصرف کننده نهایی است.

[ مطالعه بیشتر: محتوای B2B چیست و چه تفاوتی با محتوای B2C دارد ؟ ]

سخن آخر

دنیای تجارت و بازاریابی دیجیتال بسیار گسترده و پیچیده شده است. برای فائق آمدن به مشکلات پیش روی شما روش‌های گوناگونی وجود دارد که ما در این گفتار به معرفی تولید محتوا B2C پرداختیم و تلاش کردیم با بررسی همه جانبه این موضوع شما را در این مسیر یاری کنیم. شما می‌توانید به منظور دریافت مشاوره رایگان و تخصصی با کارشناسان آژانس دیجیتال مارکتینگ اتود تماس حاصل فرمایید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

مطالب مشابه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تیم پشتیبانی ما اینجاست تا به سوالات شما پاسخ دهد. هر سوالی دارید از ما بپرسید!
WeCreativez WhatsApp Support
دپارتمان سئو و طراحی سایت
پشتیبان سئو و طراحی سایت
پشتیبان اتود
WeCreativez WhatsApp Support
دپارتمان سوشال مدیا
پشتیبان اینستاگرام
پشتیبان اتود
به بالای صفحه بردن