انواع تولید محتوا

باید همین ابتدا بدانید که انواع تولید محتوا برای سایت مانند اکسیژن است برای جنگل. بدون محتوا، عمر سایت شما به پایان خواهد رسید. همانطور که می‌دانید امروزه تولید محتوا یکی از حیاتی ترین ابزار در دسترس کسب و کار هاست. صاحبین مشاغل امروزه با کمک آژانس های دیجیتال مارکتینگ مشهد و استفاده از تولید محتوا مشهد برند خود را به تمام دنیا معرفی می‌کنند، ترافیک سایت خود را افزایش می‌دهند، نرخ تبدیل سایت را افزایش می‌دهند محصولات خود را به مخاطب معرفی می‌کنند و در نهایت کسب کار خود را در سطح جهانی ارتقا می‌دهند. در دنیای بزرگ دیجیتال، ما دیگر به دنبال مشتری نمی رویم بلکه با استفاده از تولید محتوا با کیفیت و حرفه ای مشتری را به سمت خدمت یا محصول خود سوق می‌دهیم.

به گفته افراد با تجربه : ” ورود به دنیای دیجیتال برای کسب و کار‌های قدیمی در کلان شهر‌ها باعث رونق دوباره خواهد شد.”  با توجه به این مهم تولید محتوا مشهد بسیار با اهمیت است. حال می‌دانیم که اصلی ترین کار برای رشد و ارتقا کسب و کارمان تولید محتوا است، اما چگونه؟ ما در این مطلب قصد داریم تا به شما اصول انواع تولید محتوا حرفه ای را آموزش دهیم.

[ مطالعه بیشتر: وظایف و خدمات آژانس های دیجیتال مارکتینگ در مشهد چیست ؟ ]

انواع تولید محتوا چیست

زندگی درعصر دیجیتال و رسانه، ما را به سمت سفارش‌های آنلاین، آموزش‌های آنلاین، جلسات آنلاین و ارتباطات آنلاین پیش برده است. زندگی و رشد در این عصر نیازمند ابزار و وسایل خاص خودش است؛ ابزار رشد در دنیای دیجیتال، انوع تولید محتوا است. البته پیشینه تولید محتوا بسیار طولانی تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید، در واقع با به وجود آمدن صنعت چاپ، تولید محتوا و آماده سازی آن مناسب با نیاز مخاطب، چالش اصلی آن روزهای تولید کنندگان محتوا بود و همانطور که گفته شد با پیشرفت این حوزه و وارد شدن به عصر تکنولوژی و دیجیتال این حوزه نیز پیشرفت کرد تا جایی که امروزه تولید محتوا به شغلی پر طرفدار تبدیل شده است و آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ به صورت حرفه ای تولید محتوا را انجام می‌دهند.

تولید محتوا انواعی دارد که ما با کمک همه آن‌ها سعی می‌کنیم سوالاتی که در ذهن مخاطب وجود دارد پاسخ دهیم و به فراخر نیاز گاه به سراغ انواع تولید محتوا متنی و گاه به سراغ تولید محتوا ویدئویی می‌رویم. در این بین ممکن است برای تولید محتوا از چند مدل محتوا با هم استفاده کنیم که این کار گویایی و جذابیت محتوا شما را دو چندان می‌کند.

توصیه اتود به عنوان آژانس تولید محتوا در مشهد به شما این است که قبل شروع انواع تولید محتوا حتما به خوبی ساختار های تولید محتوا، استراتژی تولید محتوا، ابزار‌های تولید محتوا، بستر‌های انتشار، چگونگی کارکرد بسترهای انتشار و مواردی از این قبیل را به خوبی بشناسید.ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع محتوا آشنا کنیم و به بیان اهمیت هر یک از آنها بپردازیم. قبل از شروع بهتر است مقاله استراتژی تولید محتوا ، به عنوان گام اول انواع تولید محتوا آشنا شوید.

انواع تولید محتوا

1. محتوا متنی

 

تولید محتوای متنی

اهمیت محتوا متنی آن ‌جایی مشخص می‌شود که شما از بین انواع تولید محتوا به دنبال مطلبی خاص می‌گردید. برای درک بهتر این پرسش مطرح می‌شود که پیدا کردن یک مطلب خاص در یک ویدئو 30 دقیقه ای سریع‌تر است یا یک محتوا صوتی 30 دقیقه ای و یا یک متن 1000 کلمه ای؟ اگر کمی دقیق شویم متوجه می‌شویم ماهیت محتوا متنی به نحوی است که ما با یک نگاه به سرفصل‌ها می‌توانیم به سراغ مطلب مورد نظرمان برویم و حتی اگر موضوع خاصی مد نظرمان نباشد با نگاه اول و بالا و پایین رفتن در یک صفحه کلیت موضوع محتوا را متوجه می‌شویم و می‌توانیم به راحتی درباره خواندن یا نخواندن آن تصمیم بگیریم. اما در مورد دیگر انواع تولید محتوا این گونه نیست.

نکات مهم راجع به تولید محتوا متنی

تولید محتوا متنی در ظاهر بسیار ساده است اما نکات فنی و مهم بسیار زیادی در تولید محتوا مشهد وجود دارد که با رعایت کردن آن‌ها شما می‌توانید به صورت حرفه ای در دنیای دیجیتال حاضر شوید. در ادامه به تشریح برخی از این نکات می‌پردازیم.

ساده گویی در تولید محتوا متنی

تا اینجا دریافتیم که محتوا متنی در واقع سریع ترین راه رسیدن به مطلب مورد نظر است. برای دستیابی به این مهم نویسنده محتوا نیز باید مطالب را منظم و به دور از هر گونه کژتابی تولید کند تا خواننده بتواند مفهوم را به راحتی دریافت کند.

فهرست کردن مطالب

فهرست کردن مطالب در محتوا متنی

برای یک تولید محتوا متنی ساده و پرطرفدار ابتدا سعی کنید مطالبی را که قصد دارید به خواننده منتقل کنید فهرست کنید. و فهرست مطالب را در قالب متن برای خواننده بازگو کنید. فهرست کردن مطالب در انواع تولید محتوا متنی به خواننده کمک می‌کند که سریع تر مطلب مورد نظر خود را پیدا کرده و در بین مطالب دیگر گم نشود.

مطالعه بیشتر: طراحی سایت مشهد چه کمکی به تحول کسب و کارهای سنتی در این شهر می کند ؟

حفظ پیوستگی مطالب در تولید محتوا متنی

دقت کنید که حتما مطالب پیوستگی داشته باشند، پراکنده گویی مخاطب را سردرگم و کلافه می‌کند و این کلافگی او را از خواندن باقی مطالب منصرف می‌کند. سعی کنید محتوا شما به دور از زیاده گویی و مفاهیم انتزاعی باشد چرا که زیادگویی رفتار حرفه ای‌ نیست.

قابل فهم بیان کردن مفاهیم در انواع تولید محتوا متنی

برای این موضوع ابتدا باید گروه مخاطبین خود را مشخص کنید و بعد دقت کنید که محتوا به گونه ای باشد که مخاطب با هر سطح از سواد در رده سنی مورد نظر شما حس کند این مطلب برای فهم او ساخته شده است و این موضوع او را تشویق به ادامه خواندن محتوا متنی کند.

[ مطالعه بیشتر: بازاریابی محتوایی چیست و چه کمکی به توسعه کسب و کار ها می کند ؟ ]

2.محتوا ویدئویی

 

تولید محتوا ویدیویی

اگر به دنبال ارتباط قوی و معنادار با مخاطبین خود هستید بهترین گزینه برای شما انواع تولید محتوا ویدئویی است؛ شما با استفاده از تصاویر، صداها و حرکات در تولید محتوا مشهد می‌توانید ضمن برقراری ارتباط موثر با مخاطب، برند خود را در عرصه دیجیتال مارکتینگ مطرح کنید و در ذهن مخاطب ماندگار شوید. برای موفقیت در ویدئو مارکتینگ نکاتی نیز هست که حرفه ای ها به آنها توجه می‌کنند.

از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • همسو بودن با کسب و کار
  • مناسب با نیاز مخاطب
  • کوتاه و گویا بودن
  • تحلیل واکنش مخاطبین
  • ایجاد انگیزه برای مخاطب با هدف انتشار ویدئو

شما از روش‌های متفاوتی می‌توانید برای جذب مخاطب و همچنین برای حفظ ارتباط با مخاطب انواع تولید محتوا ویدئویی کنید.

روش هایی که ما قصد داریم به شما معرفی کنیم عبارتند از: ویدئو آموزشی، وبینار، ویدئو تبلیغاتی، ویدئو بررسی محصولات.

ویدئو آموزشی

 

تولید محتوا ویدیو آموزشی

وقتی که ما در یک ویدئو سعی در انتقال یک مطلب و یا توضیح مفهومی را داشته باشیم در واقع یک ویدئو آموزشی تولید کرده ایم. حتی اگر ما سعی داریم در ویدئو خود روش انجام عمل یا فعالیتی را آموزش دهیم نیز ویدئو آموزشی تولید کرده ایم. گروه مخاطبان ویدئو‌‌های آموزشی همان مخاطبانی هستند که با اثر گذاری روی آن‌ها می‌توانید در دسته مشتریان خود نیز شاهدشان باشید.

برای ساخت یک ویدئو آموزشی خوب باید جواب سوالات زیر را داخل یک برگه یادداشت کنید.

موضوع آموزش چیست؟ هر چه موضوع جزئی تر باشد دقت وتمرکز آموزش بیشتر است.
مخاطب شما کیست؟ شناخت مخاطب شما را در ساخت ویدئو تاثیر گذار یاری می‌کند.
اهداف آموزش چیست؟ جواب این سوال منجر به خروجی با کیفیت تری خواهد شد.
چه سودی برای آن‌ها دارد؟ باید بدانید که فایده صرف وقت برای محتوا شما چیست، درواقع باید خود را جای مخاطب گذاشته و ببینید از نگاه مخاطب انواع تولید محتوا چه سودی برای شما خواهد داشت.

وبینار

 

تولید محتوا آموزشی وبینار

امروزه به دلیل اینکه تعداد تولید کنندگان محتوا بسیار زیاد شده است و بالطبع به تعداد افرادی که محتوا تولید می‌کنند خلاقیت و نوآوری بیشتر شده و رقابت در این عرصه بسیار بالا رفته است، پس تولید کننده محتوا حرفه ای کسی است که به دنبال روش‌های تازه و نو برای رقابت در این عرصه است. یکی از روش‌های انواع تولید محتوا، محتوا ویدئویی در قالب وبینار است. سمیناری که به صورت آنلاین برای یک معرفی رسمی و یا برای ارائه اطلاعات برگزار می‌شود با نام وبینار شناخته می‌شود‌.

وبینار آموزش انواع تولید محتوا، وبینار معرفی محصول جدید شرکت اپل و… نمونه‌هایی از عناوین وبینار‌های مختلف است. اگر صاحب کسب و کار کوچک و تازه تاسیسی هستید با استفاده از تولید این نوع از محتوا می‌توانید محصول شرکت خود را به افراد در همه جای دنیا معرفی کنید و سرعت رشد خود را چند برابر کنید و یا اگر صاحب کسب و کاری چند ساله و قدیمی هستید وقت آن رسید که با یک وبینار معرفی محصول به مشتری‌های جدید معرفی شوید و دایره مشتریان خود را در سطح جهانی گسترش دهید.

ویدئو تبلیغاتی

 

محتوا ویدیو تبلیغاتی

در گذشته بخش عمده ای از این نوع ویدئوها محدود به تبلیغات بازرگانی بود. اما امروزه در هر گوشه و کناری شاهد ویدئوهای تبلیغاتی هستیم به نحوی که جرئی از روتین تولیدات محتوا و توسعه کسب و کار ها تولید محتوا به صورت ویدئو تبلیغاتی شده است. کسب و کارها برای معرفی محصولات و یا خدمات خود از این نوع ویدئو‌ها استفاده می‌کنند.

[مطالعه بیشتر: معیارها و اصول سئو انواع تولید محتوا چیست ؟ ]

ویدئو بررسی محصولات

ویدیو بررسی محصولات

میل افراد برای خرید های آنلاین بسیار افزایش یافته است، می‌بینیم که امروزه افراد برای خرید‌های سوپرمارکتی هم به فروشگاه های آنلاین مراجعه می‌کنند. میل به خرید آنلاین مزایایی همچون افزایش دایره مشتریان و حذف بازاریابان حضوری را دارد اما برای حضور در عرصه فروش آنلاین و رشد در آن باید از انواع تولید محتوا آگاه باشید. ساخت ویدئو بررسی محصولات یک روش تولید محتوا است. خریداران امروزه بعد از مشورت با آشنایان، خریداران قبلی و اینترنت اقدام به خرید می‌کنند و با اکتفا به یک تصویر اقدام به خرید نمی‌کنند و برای قانع شدن برای خرید نیاز به یک ویدئو بررسی محصول دارند که به صورت کامل و با صداقت محصول را بررسی کند و بعد اقدام به خرید کنند.

دقت داشته باشید که اگر کیفیت مناسبی برای تولید محتوای ویدئویی نداشته باشید این ویدئو باعث رشد که نمی‌شود هیچ، حتی توجه مخاطب برا هم جذب نمی‌کند و تلاش شما برای تولید ویدئو هدر خواهد رفت.

3.محتوا تصویری

 

محتوا تصویری

 

با استفاده از این روش تولید محتوا  ما با ارائه یک پیام روشن و خاص در قالب یک تصویر خریدار را تشویق به خرید می‌کنیم. در تولید محتوا مشهد هر چه تصویر جذاب‌تر و گویا‌تر باشد برای دستیابی به مشتری بیشتر موفق‌تر خواهیم بود. شما برای انتخاب نوع محتوا و تطبیق دادن آن با کار خود حق انتخاب زیادی دارید و با انعطاف و خلاقیت بیشتری می‌توانید به انواع تولید محتوا بپردازید چرا که محتوای تصویری هم انواعی دارد. از جمله انواع محتوا تصویری می‌توان به اینفوگرافیک ها، لوگو ها، اسلایدها، تصاویر محصولات، اسکرین شات ها و … اشاره کرد.

برای پی بردن به اهمیت این روش تولید محتوا، لازم است بدانید که؛ مطالبی که همراه عکس منتشر می‌شوند دوبرابر بیشتر از محتواهای بدون عکس بازدید دارند و به اشتراک گذاشته می‌شوند و همچنین حجم بالایی از اطلاعاتی که به مغز انسان منتقل می‌شود مربوط به بخش دیداری است، پس درمی‌یابیم که محتوا تصویری جاذبه و اثر گذاری بسیار بالایی دارد و نمی‌شود از این بخش صرف نظر کرد.

کلام آخر

در تولید محتوا باید بسیار دقیق بود چرا که انواع تولید محتوا با وجود گستردگی بسیار به هم پیوسته است و باید از همه آن ها کمک گرفت تا برند مطرح تری داشته باشیم. امروزه تیم‌های تولید محتوا با دانش و ابزار های مناسب به کمک کسب و کارها آمده اند تا آن‌ها در این راه پر از فراز و نشیب تنها نمانند. ما در این گفتار به بررسی انواع تولید محتوا پرداختم و در شرکت دیجیتال مارکتینگ اتود با شما هستیم تا پر رنگ تر و پر سر و صدا تر از همیشه در دنیای دیجیتال بدرخشید. برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان مجرب ما تماس حاصل فرمایید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

مطالب مشابه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تیم پشتیبانی ما اینجاست تا به سوالات شما پاسخ دهد. هر سوالی دارید از ما بپرسید!
WeCreativez WhatsApp Support
دپارتمان سئو و طراحی سایت
پشتیبان سئو و طراحی سایت
پشتیبان اتود
WeCreativez WhatsApp Support
دپارتمان سوشال مدیا
پشتیبان اینستاگرام
پشتیبان اتود
به بالای صفحه بردن