استراتژی تولید محتوا

بلاگ, مقالات تولید محتوا

استراتژی تولید محتوا در واقع تعیین نقشه راه است. اگر هدف ما از تولید محتوا مشهد توسعه کسب و کار و گسترش آن در سطح کشور و کل فضا دیجیتال مارکتینگ مشهد را جنگلی انبوه از داده‌ها، روش‌ها و محتوا‌ها در نظر بگیریم بدیهی است که بدون نقشه درست و برنامه ریزی مشخص به هدف نهایی خود نخواهیم رسید. اهداف در تولید محتوا متفاوت است؛ گاه با نگاه پروژه‌ای برای مدت مشخص و گاه با نگاه استراتژیک به عنوان ابزاری دائمی در کنار کسب و کار به تولید محتوا می‌پردازیم.

برای نیل به هر یک از این اهداف باید نقشه راه یا همان استراتژی تولید محتوا داشته باشیم. استراتژی تولید محتوا ، ابزاری است تا با کمک آن با صرف وقت و هزینه بهینه به تولید محتوا و توسعه کسب و کار خود بپردازیم. استراتژی تولید محتوا مبحثی بسیار مهم و کلیدی است که ما در اینجا به جزئییات آن پرداخته ایم.

[ مطالعه بیشتر: بازاریابی محتوا چیست و رابطه ای با تولید محتوا دارد ؟ ]

استراتژی تولید محتوا

استراتژی تولید محتوا در واقع شامل برنامه ریزی، توسعه و مدیریت محتوا نوشته شده در فضاهای ارتباطی با مخاطب اشاره دارد. استراتژی تولید محتوا از سال‌ها پیش به طور خاص در رابطه با توسعه وب کاربرد داشته و سوال اصلی که مطرح می‌شود این است که استراتژی تولید محتوا چه مراحلی دارد؟

تعیین هدف و چرایی انجام ماموریت

تعیین هدف و چرایی انجام ماموریت در تولید محتوا

این اولین و مهم‌ترین گام شما است. تعیین هدف و چرایی انجام ماموریت مانند چراغی در جنگل انبوه دیجیتال مارکتینگ روشنگر راه شما خواهد بود. شما با تعیین هدف به تمام اقدامات بعدی خود جهت می‌دهید و از تلف شدن وقت و انرژی جلوگیری می‌کنید. افزایش ترافیک، افزایش نرخ تبدیل، افزایش فروش و درآمدزایی از وبلاگ نمونه ای از اهدافی است که برای تعیین استراتژی تولید محتوا مشخص می‌شوند. در نظر داشته باشید برای رسیدن به این اهداف حتما باید سایت خود را بهینه سازی کنید چرا که در نتیجه بهینه سازی یا همان SEO سایت به افزایش ترافیک و در نتیجه افزایش ترافیک به افرایش نرخ تبدیل و در نتیجه افزایش نرخ تبدیل به افزایش فروش و درآمد خواهید رسید. چرخ درآمدی شما بدون نیروی SEO نخواهد چرخید.

پس در تمام این مسیر از اهمیت بهینه سازی سایت خود غافل نشوید.

[ مطالعه بیشتر: معیارهای تولید محتوا سئو شده چیست و چه تاثیری بر توسعه کسب و کار ها دارد ؟ ]

بررسی رقبا و تدوین استراتژی تولید محتوا

بررسی رقبا و تدوین استراتژی محتوا

غفلت نکنید! این مرحله، مرحله ای است که اکثر افراد به آن توجه نمی‌کنند، با وجود اینکه بررسی رقبا از اهمیت حیاتی برخوردار است. شما باید با هوشمندی حوزه فعالیت رقبا خود را شناسایی کنید، امکانات آن‌ها را بررسی کنید و از ایده های کاربردی آن‌ها برای رسیدن ایده‌های جدید کمک بگیرید. تنها به رقبای هم ردیف خود اکتفا نکنید و در حوزه خود فعالین خارجی را هم رصد کنید چرا که شاید به شما در پیدا کردن ایده ای نو کمک کنند. در نظر بگیرید که به عنوان مثال دی جی کالا از آمازون ایده گرفته است و اکنون صاحب کسب و کاری مثال زدنی است. همین مثال کافی است تا اهمیت این مورد مشخص شود.

استراتژی تولید محتوا و پرسونای مخاطب

استراتژی محتوا و پرسونای مخاطب

پرسونا یا همان الگو رفتاری مخاطب به شما در طراحی یک استراتژی تولید محتوا موفق کمک شایانی می‌کند. شما با بررسی پرسونا، با اطلاع از موانع ذهنی مخاطب از ایجاد بروز عواملی که باعث می‌شود مخاطب نسبت به شما دل‌سرد شود جلوگیری به عمل می‌آورید. همچنین از نیاز‌ها و اهداف مخاطب خود مطلع می‌شوید و در نتیجه محتوا کارآمدتری تولید می‌کنید. برای رسیدن به الگوی رفتاری، باید اطلاعات کاملی از مخاطب خود داشته باشید و سلایق جامعه هدف را شناسایی کنید.

برای رسیدن به این هدف شما می‌توانید از ابزار‌های گوناگون استفاده کنید از جمله این ابزارها می توان به ارسال ایمیل یا پیامک اشاره کرد. دقت داشته باشید که متن پیامک یا ایمیل باید جذابیت کافی داشته باشد، در غیر این صورت مانند تمامی پیامک‌های تبلیغاتی نادیده گرفته خواهد شد و شما به هدف خود نخواهید رسید. برای ایجاد انگیزه در مخاطب، می‌توانید از سیستم تشویق استفاده کنید و در نتیجه مشارکت مخاطب برای او تخفیف و یا جایزه در نظر بگیرید.

تعیین بودجه برای محتوا

تعیین بودجه به منظور تولید محتوا

زمانی که محتوا را به عنوان یک ستون کسب و کار انتخاب کردید باید قبل از اقدام به تولید محتوا تعیین بودجه کنید. به این منظور ابتدا مبلغی را به عنوان سرمایه اولیه در نظر بگیرید و تامین هزینه سال‌های آتی را از سود حاصل از درآمد محاسبه کنید، سپس بودجه پیشنهادی را به مدیریت اطلاع دهید و به بودجه تصویب شده دست یابید. نگاه ما به محتوا بلند مدت است و به این مقوله نگاه سرمایه گذاری داریم؛ پس ممکن است سرمایه ای که برای آن در نظر می‌گیریم بیشتر از هزینه یک کمپین تبلیغاتی باشد و این را هم مد نظر داریم که هزینه برای کمپین تبلیغاتی اثر کوتاه مدت، و هزینه و سرمایه گذاری برای محتوای اصولی اثر بلند مدت دارد.

چرخه عمر محتوا خود را مشخص کنید

چرخه عمر محتوا در تعیین استراتژی محتوا

هر محتوا بسته به نوع و محل انتشار، عمر مخصوص خود را دارد. ما در استراتژی تولید محتوا باید چرخه عمر محتوا را بررسی کنیم تا بتوانیم مقدار صحیح سرمایه گزاری را مشخص کنیم و بر اساس منابع مورد نظر را شناسایی کنیم، به بررسی تخصص‌های مورد نیاز بپردازیم تعداد اعضا و متخصصین تیم تولید محتوا را تعیین کنیم و به همین ترتیب به بررسی سایر پارامترهای ضروری بپردازیم. در چرخه عمر محتوا باید بدانید سرنوشت محتوا شما چه خواهد شد، با این دانش شما متوجه می‌شوید که چه نوع محتوایی باید تولید کنید؛ محتوایی که باز نشر خواهد شد، یا محتوایی که بازسازی می‌شود یا محتوایی که حذف می‌شود. با مشخص شدن سرانجام محتوا، شما ابزار دیگری برای سنجش هزینه کرد منطقی برای تولید محتوا خود دارید.

مستند سازی استراتژی تولید محتوا

مستند سازی استراتژی محتوا

بر اساس آخرین تحقیقات موسسه بازاریابی محتوا مارکتینگ پرافس، 63 درصد از شرکت‌های فعال برای محتوا خود استراتژی مستند ندارند. و بدیهی است شرکت‌هایی که استراتژی مدونی دارند نسبت به کسانی که استراتژی مستند و مدون ندارند موفقیت های بیشتری کسب می‌کنند. برای تدوین و مستند سازی محتوا خود، از تقویم برنامه ریزی استفاده کنید و نقشه عملی اهداف خود را درون تقویم پیاده کنید.

سخن آخر

ما در این مقاله قدم به قدم مراحل استراتژی تولید محتوا را برای شما بازگو کردیم؛ بعد از عمل کزدن به راهکار‌های این مقاله، شما تمام کارهای لازم برای تدون یک استراتژی تخصصی را انجام داده اید و باید به سراغ تولید محتوا بروید. تمام تلاش های شما زمانی به بار می‌نشیند که محتوا نیز مانند طراحی استراتژی تخصصی تهیه شود، و اصول تولید محتوا نیز رعایت شود. آژانس دیجیتال مارکتینگ اتود افتخار خود می داند که با ارائه مشاوره رایگان در ارتباط با تولید محتوا در مشهد ، یاری رسان توسعه کسب و کار های فعال در این شهر باشد. برای کسب اطلاع بیشتر از خدمات این شرکت می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

× از اتود بپرس!