استراتژی بازاریابی و آشنایی با انواع ان

استراتژی بازاریابی چیست | 6 مورد از مهم ترین انواع آن

توسعه یک کسب و کار به آسانی صورت نمی پذیرد. در ابتدا شما باید یک ایده ناب و بکر برای راه اندازی کار خودتان داشته باشید. بعد از آن نیاز دارید تا بستر مناسبی را فراهم آورید و هدفی مشخص را برای این حوزه تعریف کنید و در آخر اینکه محصولی ارزشمند برای فروش ارائه کنید. شما باید بدانید که اگر می خواهید محصول یا خدمتی که ارائه می کنید شناخته شود نیازمند نه یک استراتژی بازاریابی مناسب برای کسب و کار، بلکه چندین استراتژی برای کسب و کار خودتان اتخاذ کنید.

آژانس دیجیتال مارکتینگ اتود به عنوان یکی از بهترین ارائه دهنده های خدمات دیجیتال مارکتینگ مشهد شناخته می شود؛ شما می توانید بواسطه دانش تخصصی این گروه بهترین استراتژی بازاریابی را برای کسب و کار خود طرح ریزی کنید. در این مطلب ما ضمن تعریف این مفهوم و پاسخ به چرایی اینکه ما به استراتژی بازاریابی برای کسب و کار خودمان نیاز داریم، 6 مورد از بهترین و مهم ترین انواع استراتژی بازاریابی در عصر اطلاعات را برای شما به زبان ساده بیان می کنیم.

بازاریابی چیست؟

در ابتدا برای درک بهتر استراتژی بازاریابی باید بدانید که بازاریابی یک فعالیت تک بعدی نیست بلکه مجموعه ای از فرایند ها است که مصرف کنندگان را تشویق می کند تا محصول شما را از میان سایر محصولات مشابه و رقیب، انتخاب کنند. اگر بخواهیم تعریفی کلی از بازاریابی ارائه بدهیم، میتوانیم بگوییم که بازاریابی مجموعه اقداماتی است مانند طرح اولیه محصول، شناسایی جامعه هدف، شناساندن محصول به مشتریان و … که در نهایت منجر به این مسئله می شود که محصول یا خدماتی را از شما به عنوان تولید کننده به دست مشتریان که مصرف کننده ی محصول شما هستند، برساند. بطور کلی می توان گفت بازاریابی بر چهار اصل؛ محصول، قیمت، ترویج و مکان استوار است.

رجیس مک کنا ، متخخص بازاریابی

برای درک این مفهوم بهتر است به تعریفی که رجیس مک کنا ارائه می کند بپردازیم. در ابتدا باید بدانید که تاثیر فعالیت های وی در جهان تجارت موجب شد که از او به عنوان بازاریاب اسطوره ای یاد شود. روش کار او در زمینه استراتژی بازاریابی موجب همکاری او با شرکت های بزرگی چون اپل، مایکروسافت و… شد. او در تعریف بازاریابی می گوید: “بازاریابی همه چیز است.” تعریف جسورانه او بدان معناست که هر کاری که می کنیم بخشی از بازاریابی ماست. یعنی بازاریابی به تحقیق، طراحی محصول، قیمت گذاری و تبلیغات محدود نمی شود و کوچک ترین مسائل مثل نحوه پاسخ دادن به تلفن در نگاه مشتری به ما تاثیر می گذارد از این رو طراحی استراتژی بازاریابی برای تولید کنندگان کالا و خدمات اهمیت بسیاری دارد.

استراتژی چیست؟

بنا بر تعریف جانسون (Johnson) و شولز (Scholes) استراتژی یعنی «دامنه‌ی فعالیت و مسیر حرکت سازمان در درازمدت که با خلق مزیت‌ها، منابع لازم را برای تامین نیازهای بازار و انتظارات ذینفعان در محیطی چالش‌برانگیز به دست می‌آورد.»

مطالعه بیشتر: استراتژی چیست ؟

به عبارت دیگر استراتژی به این موارد می‌پردازد؛

 • کسب‌وکارِ سازمان تلاش می‌کند در درازمدت به کجا برسد؟ (مسیر حرکت)
 • کسب‌وکارِ سازمان در کدام بازارها باید رقابت کند و چه فعالیت‌هایی در این بازارها انجام می‌شود؟ (بازارها، دامنه‌ی فعالیت)
 • کسب‌وکارِ سازمان چگونه می‌تواند بهتر از رقبا عمل کند؟ (مزیت‌ها)
 • منابع لازم (مهارت، سرمایه، ارتباطات، شایستگی‌های فنی، امکانات) برای داشتن توان رقابت کدامند؟ (منابع)
 • عوامل محیطی بیرونی که بر توانایی کسب‌وکارِ سازمان برای رقابت تأثیر می‌گذارند کدامند؟ (محیط)
 • ارزش‌ها و انتظارات طرف‌های درگیر در کسب‌وکارِ سازمان که قدرت اثرگذاری دارند، چیست؟ (ذینفعان) “

استراتژی بازاریابی چیست؟

حال که با 2 مفهوم استراتژی و بازاریابی به اختصار آشنا شدیم، بهتر است بدانیم که خود استراتژی بازاریابی به چه معناست. این مفهوم خود زیر مجموعه استراتژی وظیفه ای، یعنی کسب اهداف کل شرکت از طریق حداکثر کردن بهره وری.استراتژی بازاریابی بطور کلی در جواب این سوال است که چگونه اهداف ما می توانند عملی گردند؟ مرکز ثقل این مفهوم، تخصیص و هماهنگی فعالیت ها و منابع ارزیابی برای تامین اهداف عملیاتی شرکت از نظر یک بازار- محصول خاص می باشد. اگر یک استراتژی به خوبی طراحی شود و 5 مورد قلمرو، اهداف کلی و اهداف عملیاتی، تخصیص منابع، شناسایی مزیت رقابتی و هم افزایی در آن لحاظ شود، می تواند تاثیر شگرفی در عملکرد ما داشته باشد.

در این بخش بر حسب نیاز به آشنایی با 5 مورد از اجزا مهم در یک طرح استراتژی بازاریابی به تشریح و تبیین آن ها خواهیم پرداخت. قلمرو در واقع به تعریف ماموریت شرکت می پردازد و به پرسش هایی اساسی چون ما چه می کنیم؟ مشتریان ما چه کسانی هستند؟ چه نوع ارزش هایی می توانیم برای آن ها تولید کنیم؟ و در آینده باید چه کنیم؛ پاسخ می دهد.

اهداف کلی شرکت اگر به درستی بیان شوند، وظیفه هدایت کارکنان آن شرکت را دارد. منابع هم افزایی زمانی معنا می یابد که فعالیت های شرکت موجب تکمیل و تقویت یکدیگر شوند. در بحث تخصیص منابع نیز برد اصلی با شرکت هایی است که در حوزه های متنوعی فعالیت دارند و می توانند زیان یک بخش را با سود بخش دیگر جبران کنند. استراتژی رشد در رابطه با توسعه شرکت در آینده برنامه ریزی می کند.

مطالعه بیشتر: طراحی سایت چه جایگاهی در استراتژی بازاریابی دارد؟ 

به چه علتی ما به استراتژی بازاریابی نیاز داریم؟

دلایل نیاز به استراتژی بازاریابی

در آینده خطر اینرسی استراتژیک در صنایع بیشتر خواهد شد زیرا در حال حاضر اندازه تغییر و دفعات بروز تغییر در محیط فراروی آنها در حال افزایش است از این رو نیاز هر بخش تولیدی به استراتژی بازاریابی در دنیای امروز بر همگان آشکار شده است. تغییراتی که خطر اینرسی را برای تولید کنندگان کالا و خدمات افزایش می دهند، عبارتند از:

 1. گسترش روند جهانی شدن بازارها و افزایش رقابت
 2. رشد بخش خدمات و افزایش اهمیت خدمات در حفظ رضایت مشتری و افزایش وفاداری او
 3. طراحی و توسعه سریع تکنولوژی های ارتباطی و اطلاعاتی
 4. افزایش اهمیت روابط در افزایش هماهنگی و کارایی برنامه های بازاریابی در کسب سهم و بخش بیشتری از ارزش حیات مشتریان.

با توجه به تغییراتی که در بخش قبلی به آن ها اشاره کردیم اینطور به نظر می رسد که شرکت های موجود در آینده ای نه چندان دور مجبور خواهند بود که بازار-محور باشند، به نیازها و خواسته های مشتریان دقیقا توجه کنند و انعطاف پذیر باشند. از آن جایی که شرکت های بیشتری به استفاده از تیم های میان بخشی یا ساختارهای شبکه ای روی آورده اند، مرزهای میان وظایف و فعالیت ها به تدریج کمرنگ و محو می شوند. توانایی خلق، مدیریت و حفظ روابط موثر با مشتریان، فروشندگان، توزیع کنندگان و دیگران در آینده به یک شایستگی استراتژیک کلیدی تبدیل خواهد شد از این رو طراحی یک استراتژی بازاریابی برای تمام شرکت ها امری ضروری می باشد.

6 مورد از مهم ترین انواع استراتژی های بازاریابی که کسب و کار شما را دگرگون می سازند

در ادامه به 6 مورد از مهمترین انواع استراتژی های بازاریابی اشاره خواهیم کرد که به طور خلاصه شامل موارد زیر می شوند؛

 1. استفاده از شبکه های اجتماعی
 2. ساختن کلیپ های آموزشی 
 3. بهینه سازی موتور جست و جو یا SEO 
 4. استفاده از قدرت نفوذ اینفلوئنسرها 
 5. آشنایی و استفاده اصولی از Linkedln 
 6. استفاده از Affiliate Marketing (بازاریابی پورسانتی) 

1- از شبکه های اجتماعی استفاده کنید

استفاده از شبکه های اجتماعی

یکی از مهم ترین انواع استراتژی های بازاریابی، شبکه های اجتماعی هستند و شما نمی توانید آن ها را نادیده بگیرید. بسیاری از کسب و کارها تنها به پشتوانه شبکه های اجتماعی رشد پیدا کردند. به بیان ساده تر می توان گفت که در این بستر اتفاقات اعجاب انگیزی در انتظار فعالیت کاری شما است. شاید در وهله اول تصور شروع فعالیت در شبکه های اجتماعی موجب وحشت شما شود اما مطمئن باشید زمانی که شروع به فعالیت کنید، پست گذاشتن در این فضا برای شما راحت و راحت تر خواهد شد.

شما همچنین می توانید در برنامه هایی مانند اینستاگرام و توئیتر برای همکاری با سایر کسب و کارهای موفق و همچنین ارتباط با مشتریان بالقوه ای که ممکن است به محصولات یا خدماتی که شما ارائه می کنید نیاز داشته باشند، مستقیما پیام بدهید. اگر تمایل دارید از این روش استراتژی بازاریابی استفاده کنید، می توانید با گروه تخصصی مدیریت شبکه های اجتماعی اتود، که به عنوان بهترین گروه دیجیتال مارکتینگ مشهد، شناخته می شوند، ارتباط برقرار کنید.

2- کلیپ های آموزشی بسازید

یکی از موثر ترین انواع استراتژی های بازاریابی که موجب دیده شدن شما می شود، ساختن کلیپ های آموزشی است. بهتر است محتوای کلیپ شما، واقعا ارزشمند باشد و به صورت قدم به قدم مواردی که در ارتباط با کسب و کار شما است را برای مخاطبانتان تشریح کند؛ از این طریق شما می توانید راحت تر شناخته شوید و احساس نیاز به کالا و خدمات خود را در بین مخاطبانتان در شبکه های اجتماعی، ایجاد کنید.

امروزه یوتیوب بعد از گوگل بزرگترین موتور جست و جوی موجود می باشد و هر زمانی که کسی قصد یادگیری مطلبی را داشته باشد قطعا به این بستر رجوع خواهد کرد، احتمالا شما هم تعداد دفعات زیادی برای یادگیری مطلبی به یوتیوب مراجعه کرده اید. موضوع کلیپ شما می تواند درمورد مشکلات اساسی و مرتبط به کالا یا خدمات شما باشد که اکثرا مشتریان بالقوه شما با آن ها دست به گریبان هستند. اگر در ارتباط با این مورد مهم از میان انواع استراتژی بازاریابی نیاز به مشاوره با متخصصینی در این حوزه دارید، مشاوران گروه اتود آماده پاسخگویی هستند.

مطالعه بیشتر: آموزش تولید محتوا ویدئویی

3- بهینه سازی موتور جست و جو یا SEO را بشناسید

سئو سایت مشهد

یکی از هیجان انگیز ترین بخش های انواع استراتژی بازاریابی SEO است. این بخش ممکن است باعث ترس اغلب گردانندگان کسب و کارها بشود اما اگر به درستی آموزش داده شود، و شما به خوبی کار با این بخش را یاد بگیرید، به یکی از قدرتمند ترین کسب و کارهای بازار محصول خود تبدیل خواهید شد. از آن جایی که یادگیری SEO نیازمند وقت زیاد و عمیق شدن در این مبحث دارد و تنها در چند ترفند ساده خلاصه نمی شود بهتر است از متخصصین در این حوزه استفاده کنید، گروه اتود بصورت تخصصی در این زمینه خدمات کاملی را به شما ارائه خواهد کرد.

مطالعه بیشتر: سئو سایت چیست و چه کمکی به توسعه کسب و کارها می کند؟

4- از قدرت نفوذ اینفلوئنسرها استفاده کنید

اگر قصد دارید که کسب و کار شما سر زبان ها بیفتد و سالیان سال برای نمایاندن کسب و کار خود زمان صرف نکنید، بهتر است از این گزینه از انواع استراتژی بازاریابی، یعنی استفاده از قدرت نفوذ اینفلوئنسرها بهره ببرید. توصیه می شود که در انتخاب اینفلوئنسر دقت کنید، چراکه شما نیاز ندارید صرفا پیام خود را انتشار بدهید بلکه شما نیاز دارید پیام خود را به گوش مشتریان بالقوه که به کالا یا خدمات شما نیاز دارند، برسانید.

5- از Linkedln درست استفاده کنید

تا به حال کلیپی که کسب و کار شما را تبیین کند در صفحه Linkedln خودتان پست کردید؟ این کار زمان زیادی را از شما نمی گیرد اما بعد از استفاده از نوع از انواع استراتژی بازاریابی شما از دیدن نتیجه آن شوکه خواهید شد. اگر کانکشن های زیادی در این فضا دارید اما تا به حال مطلبی را در آنجا به اشتراک نذاشتید، لطفا عجله کنید. شما میتوانید مخاطب های بسیاری را از این طریق پیدا کنید. همانطور که می دانید کاربری Linkedln در فضای کاری ایران هنوز به خوبی شناخته نشده است از این رو پیشنهاد می شود هرچه سریع تر فعالیت در این فضا را یاد گرفته و خود را با این شبکه مجازی که به زودی موجب تحول عظیمی در فضای کسب و کار در ایران می شود، هماهنگ کنید.

6- از Affiliate Marketing (بازاریابی پورسانتی) استفاده کنید

افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی

“به بیان ساده در افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی پیشنهاد خرید یا معرفی محصول بر روی وب‌سایت و یا وبلاگ ناشر افیلیت قرار داده می‌شود و اگر این تبلیغات منجر به فروش محصول شود، مبلغی از طرف صاحب محصول به ناشر افیلیت که بازاریابی محصول را انجام داده، پرداخت می‌شود.”

مطالعه بیشتر: افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش چیست 

اکثر افراد اهمیت این مورد از انواع استراتژی بازاریابی پورسانتی را درک نمی کنند و از آن غافل می شوند درحالیکه استفاده از این روش موجب رشد چشمگیر کسب و کار شما خواهد شد. نکته مهم در ارتباط با این روش یافتن همکاری مناسب در این زمینه است. این روش ممکن است در کوتاه مدت نتیجه شگرفی نداشته باشد و در نتیجه شما را نا امید کند اما ممارست در این مسیر و طرح ریزی برنامه برای یافتن همکاران متناسب با کسب و کارتان، شما را در درازمدت شگفت زده خواهد کرد.

سخن آخر

ما در این مطلب ضمن تعریف استراتژی بازاریابی و علت پر رنگ شدن آن در فضای کسب و کار، 6 مورد از بهترین و موثر ترین انواع استراتژی های کسب و کار را برشمردیم و هر یک از آن ها را به تفصیل برای شما تبیین کردیم. در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر در این زمینه شما می توانید با شرکت اتود که بزرگترین جامعه متخصصین دیجیتال مارکتینگ مشهد را گرد هم آورده اند، تماس حاصل فرمایید تا در سریع ترین زمان ممکن برنامه مناسبی برای استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده شما، ارائه دهند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

مطالب مشابه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تیم پشتیبانی ما اینجاست تا به سوالات شما پاسخ دهد. هر سوالی دارید از ما بپرسید!
WeCreativez WhatsApp Support
دپارتمان سئو و طراحی سایت
پشتیبان سئو و طراحی سایت
پشتیبان اتود
WeCreativez WhatsApp Support
دپارتمان سوشال مدیا
پشتیبان اینستاگرام
پشتیبان اتود
به بالای صفحه بردن