اصول طراحی سایت

اصول طراحی سایت | 7 اصل حیاتی

به کار بردن و در نظر گرفتن نکات اصول طراحی سایت موجب موفقیت یا شکست پروژه طراحی سایت شما خواهد شد. این تفاوت بین کاربرانی خواهد بود که تقریباً به محض ورود به صفحه اصلی سایت شما خارج شده یا گیرایی سایت نظر کاربر را جلب کرده و خدمات و محصولات شما را مورد بررسی قرار خواهد داد که در نتیجه سبب افزایش ترافیک سایت شما خواهد شد. در ادامه به 7 اصل حسایتی در طراحی سایت اشاره خواهیم کرد؛

7 اصل حیاتی در طراحی سایت مشهد

مقدمه

اصول طراحی سایت مبتنی بر مشارکت متخصصانی از جمله روانشناسی و علوم رفتاری، فیزیک، ارگونومی و… است. استفاده از این اصول در پروژه‌ها، سبب بهتر شدن پروژه‌های شما از نظر قابلیت استفاده و زیبایی‌شناسی سایت شده و بر نحوه درک کاربر تاثیر گذار خواهد. همه این قوانین و اصول در نهایت شما را قادر می‌سازد بهترین تصمیم‌ها را هم برای کاربر و هم برای تجارت دیجیتال خود بگیرید. البته لازم به ذکر است که عوامل زیادی بر قابلیت استفاده یک وب سایت تأثیر گذار است، و این فقط به شکل (چقدر خوب به نظر می رسد) نیست، بلکه به عملکرد (استفاده از آن چقدر آسان است) آن می‌باشد.

در ادامه برخی از موثرترین اصول طراحی سایت را مورد بحث قرار داده ایم پس با ما همراه باشید.

هدف

طراحی سایت خوب همیشه نیازهای کاربر را برآورده می‌کند. اولین نکته در اصول طراحی سایت این است که بدانید بازدیدکنندگان به دنبال اطلاعات، سرگرمی، تعامل یا معامله با تجارت شما هستند یا خیر؟ هر صفحه از وب سایت شما باید هدف مشخصی داشته باشد و نیاز خاصی را برای کاربران سایت به موثرترین شکل ممکن برآورده کند.

بررسی هدف از طراحی سایت مشهد

ارتباطات

کاربران به هنگام بازدید از سایت تمایل دارند به سرعت اطلاعات را بخوانند، بنابراین یکی از اصول طراحی سایت برقراری ارتباط به طور واضح می‌باشد. برخی از تاکتیک‌های مؤثری که باید در هنگام طراحی سایت استفاده کنید عبارتند از: سازماندهی اطلاعات با استفاده از سرفصل‌ها و سرفصل‌های فرعی، استفاده از نقاط گلوله‌ای به جای جملات طولانی و … است.

طرح و سبک حروف

به طور کلی، فونت‌های Sans Serif مانند Arial و Verdana به‌صورت آنلاین راحت‌تر خوانده می‌شوند (فونت‌های Sans Serif فونت‌هایی با ظاهر امروزی و بدون پوشش تزئینی هستند). اندازه فونت ایده‌آل برای خواندن آسان به صورت آنلاین 16 پیکسل است و حداکثر استفاده از 3 طرح و سبک حروف در 3 اندازه است تا بتوانید طراحی خود را ساده نگه دارید.

تاثیر فونت در طراحی سایت مشهد

سلسله مراتب بصری

سلسله مراتب بصری از مهم‌ترین اصول طراحی سایت  خوب است. به عبارتی سلسله مراتب، ترتیبی است که چشم انسان آنچه را که می‌بیند درک می‌کند. بخش‌های خاصی از وب‌سایت شما وجود دارد که مهم‌تر از سایر بخش‌ها هستند (فرم‌ها، فراخوان‌ها برای اقدام و…)، و شما ترجیح می‌دهید که توجه بیشتری به این بخش‌ها شود. به عبارتی شما باید پیوندهای مهم در سایت خود را برجسته‌تر کنید.

قانون هیک

قانون هیک می‌گوید که با هر انتخاب اضافی، زمان لازم برای تصمیم گیری افزایش می‌دهید. با ذکر مثال درک این موضوع را برای شما آسان‌تر میکنیم. بارها برای شما اتفاق افتاده در رستوران با منوهایی که گزینه‌های زیادی دارد روبرو شده‌اید که انتخاب را برای شما دشوار کرده است. اگر منوی رستوران دو گزینه را ارائه می‌کرد، تصمیم گیری زمان بسیار کمتری می برد. این نکته در اصول طراحی سایت نقش بسیار موثری دارد. هر چه کاربر گزینه‌های بیشتری در سایت شما داشته باشد، استفاده از آن دشوارتر خواهد بود (اگر اصلاً از آن استفاده شده باشد).

پیشنهاد ما به شما برای طراحی بهتر سایت این است که روی حذف گزینه‌های حواس پرتی در طول فرآیند طراحی تمرکز کنید. اما اگر محصولات متنوعی دارید بهتر است از فیلتر برای تصمیم گیری راحت‌تر کاربر استفاده کنید.

قانون یک سوم

قانون یک سوم در طراحی سایت مشهد

استفاده از تصاویر جزو اصول طراحی سایت است. تصاویر، ایده‌های شما را خیلی سریعتر از متن منتقل می‌کند. به کار بردن تصاویر زیبا و بزرگ به طراحی سایت کمک می‌کند. اگر تصاویر شما جالب‌ باشد، وب سایت شما جذاب‌تر خواهد بود. بهترین تصاویر از قانون یک سوم پیروی می‌کنند: یک تصویر باید با دو خط افقی (بالا و پایین) و دو خط عمودی (چپ و راست) با فاصله یکسان به 9 قسمت مساوی تقسیم شود و عناصر ترکیبی مهم در امتداد این خطوط یا در تقاطع آن‌ها قرار گیرند.

مطالعه بیشتر: طراحی سایت مشهد چه کمکی به توسعه کسب و کارها در این شهر می کند ؟

فضای سفید و طراحی تمیز

فضای سفید (که “فضای منفی” نیز نامیده می شود) بخشی از یک صفحه وب است که “خالی” می‌ماند. این فضا نه تنها فضای «خالی» نیست، بلکه یک عنصر مهم در اصول طراحی سایت مشهد است. صفحات بدون فضای خالی یا مملو از متن یا گرافیک، ممکن است شلوغ یا درهم به نظر برسد که به طور معمول، خواندن آن دشوار خواهد بود. به همین دلیل است که سایت‌های ساده از نظر علمی بهتر هستند.

فضای سفید در طراحی سایت مشهد

استفاده خوب از فضای سفید باعث می‌شود تا تمرکز روی پیام اصلی و تصاویر بصری راحت‌تر شود و همچنین فضای سفید باعث افزایش ظرافت و بهبود خوانایی متن و تمرکز کاربر می‌شود. وجود مقدار مناسب فضای سفید علاوه بر اینکه باعث می‌شود که یک وب سایت “تمیز” به نظر برسد برای انتقال یک پیام واضح بسیار مهم خواهد بود. در حالیکه بیشتر افراد تصور می‌کنند فضای سفید نشان دهنده محتوا کمتر است در حالی که چنین نیست.

سخن آخر

تاثیر طراحی سایت مشهد و هنر یکسان نیستند. اما همان طور که در مطالب فوق دیدیم بسیاری از اصول روانشناسی و طراحی برای سایت اعمال می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از قوانین و اصول طراحی سایت مشهد یک وب سایت عالی طراحی کنید. یک طراحی خوب می‌تواند در زیبایی شناختی سایت نتیجه خوب بدهد و در نهایت از نظر مالی مفید واقع شود.

آژانس دیجیتال مارکتینگ اتود در کنار بهره‌مندی از نیروهای متخصص و با دانش در حوزه دیجیتال، با خدمات گسترده در فضای دیجیتال در تلاش است تا به بهترین خدمات سئو و بهینه سازی و طراحی سایت مشهد را به مشتریان خود ارائه کند.

اگر قصد دارید وب سایتی برای کسب و کار خود راه اندازی کنید یا با داشتن وب سایت از شرایط و عملکرد آن رضایت کافی ندارید میتوانید با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان طراحی سایت مشهد مجموعه اتود بهره مند شوید. مجموعه ما در طی این مسیر همراه با شماست و لحظه به لحظه به رشد کسب و کار شما می‌اندیشد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

مطالب مشابه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تیم پشتیبانی ما اینجاست تا به سوالات شما پاسخ دهد. هر سوالی دارید از ما بپرسید!
WeCreativez WhatsApp Support
دپارتمان سئو و طراحی سایت
پشتیبان سئو و طراحی سایت
پشتیبان اتود
WeCreativez WhatsApp Support
دپارتمان سوشال مدیا
پشتیبان اینستاگرام
پشتیبان اتود
به بالای صفحه بردن