لینک شکسته چیست ؟ راه های حل آن

بلاگ, بلاگ سئو سایت مشهد

آیا تا به ‌حال شده است که روی لینکی کلیک کنید و پس از کلیک، با یک صفحه خطا مواجه شوید که پیام «خطای 404، صفحه مورد نظر شما یافت نشد.» را نشان می‌دهد؟ بعید است که پاسخ شما منفی باشد، زیرا هر کسی که با جستجو در اینترنت و صفحات اینترنتی سروکار داشته باشد، حداقل یک ‌بار این خطا را مشاهده کرده است. خب باید بگوییم که دیدن چنین خطایی به این معنی است که شما یک لینک شکسته را کشف کرده‌اید!
در این مقاله به ‌طور کامل به لینک شکسته می‌پردازیم. ابتدا به طور دقیق توضیح می‌دهیم که این لینک‌ها چه هستند. سپس علل ایجاد لینک‌ شکسته را بیان می‌کنیم و در آخر، راه ‌های جلوگیری از به وجود آمدن این لینک ‌ها و اصلاح آن‌ها را به شما یاد می‌دهیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.
[مطالعه بیشتر: سئو سایت چه تاثیر بر رشد کسب و کارها دارد ؟]

ارور 404 لینک های مرده | سئو سایت مشهد

لینک شکسته ؛ این بلای خانمان‌سوز (بخوانید سایت سوز!)

یک لینک شکسته ، لینکی است که کاربر را به صفحه اینترنتی می‌برد که وجود ندارد یا قابل ‌دسترسی نیست. هنگامی ‌که کاربری تلاش می‌کند به این لینک دسترسی پیدا کند، سرورهای اینترنتی اغلب یک پیام خطا نشان می‌دهند. همچنین لینک شکسته معمولاً با عنوان «لینک‌ های مرده» یا «لینک ‌های خراب» شناخته می‌شوند.
این لینک ‌ها نه‌ تنها موجب آزار کاربران می‌شوند، بلکه می‌توانند برای کسب ‌و کار نیز زیان ‌آور باشند. اگر لینک ‌های سایت شما به‌ درستی کار نکنند، ریسک کاهش ترافیک سایت و فرصت ‌های فروش به وجود می‌آید. همچنین ممکن است کاربران، یک سایت دارای لینک‌ های مرده زیاد را سایتی غیر حرفه ‌ای و غیر قابل ‌اعتماد تلقی کنند و کلاً روی لینک ‌های آن کلیک نکنند. برای مثال در سال 2013 به دلیل لینک شکسته ، 40% از ترافیک سایت‌ها کاهش یافت.

علت ‌های ایجاد لینک شکسته

علل به وجود آمدن لینک شکسته را می‌توان در دو دلیل خلاصه کرد:

  1. نام سایت تغییر کرده یا سایت جابجا شده است، ساختار آن تحول یافته و لینک ‌های داخلی مطابق با این تغییرات اصلاح نشده‌اند.
  2. محتوا لینک جابجا یا حذف شده است.

همچنین گاهی اوقات یک لینک شکسته می‌تواند به دلیل ساختار ضعیف لینک‌ دهی داخلی سایت شما به وجود آید که این مشکل در نهایت منجر به کاهش رتبه سئو و ترافیک سایت خواهد شد. بنابراین ضروری است که به ‌طور منظم، وضعیت سایت یا وبلاگ خود را از نظر وجود لینک شکسته مورد بررسی قرار دهید. ممکن است که این کار پر زحمت و زمان‌بر باشد، اما نتایج آن در بلند مدت نشان می‌دهند که ارزشش را دارد.
[مطالعه بیشتر: تولید محتوا چه تاثیر بر رشد کسب و کارها دارد ؟]

راه ‌های جلوگیری از به وجود آمدن لینک شکسته

جلوگیری از شکل گیری لینکهای شکسته

همان‌طور که گفتیم، لینک‌ شکسته می‌توانند برای هر سایت و کسب‌ و کاری زیان‌آور باشند و باید هرچه سریع‌تر از شر آن‌ها خلاص شویم. اما بیایید قبل از آن‌که به راه‌ های اصلاح این لینک ‌ها بپردازیم، درباره جلوگیری از ایجاد لینک‌ شکسته صحبت کنیم.

به ‌طور منظم لینک ‌های سایت خود را بررسی کنید

شاید نیاز باشد که هر ماه زمانی را به بررسی لینک‌ های سایت خود و یافتن لینک شکسته یا خراب اختصاص دهید. خبر خوب این است که سایت ‌های رایگان بسیاری خدمات بررسی لینک‌ شکسته را ارائه می‌دهند و شما می‌توانید از آن‌ها برای تشخیص و اصلاح لینک ‌های مرده سایت خود استفاده کنید.
توصیه می‌کنیم که سایت خود را هر چند وقت یک‌بار و طبق یک برنامه زمانی، برای مثال در اولین روز هر ماه مورد بررسی قرار دهید. حتی اگر هیچ محتوای جدیدی در سایت شما قرار نگرفته یا تغییر نکرده است، باز هم ضروری است که به پست‌های قدیمی‌تر مراجعه کنید و هرگونه لینک مرده‌ای را آپدیت کنید. به این صورت آن لینک ‌های مرده، مشکلی برای خزنده‌های موتورهای جستجو ایجاد نمی‌کنند و بر ترافیک ارگانیک سئو سایت شما تأثیر منفی نمی‌گذارند.
شما می‌توانید مشکل لینک‌ شکسته سایت خود را مدیریت کنید، به شرطی که به‌ طور مستمر و هر ماهه (در خلال فعالیت‌های سرویس منظم سایت)، زمانی را به یافتن لینک ‌های مرده جدید و آپدیت محتواهای قدیمی یا نامناسب اختصاص دهید.

محتوای قدیمی را آپدیت کنید

لازم است بدانید که اگر شما و گروهتان محتوای قدیمی و نامناسب را به‌ جای پاک کردن آپدیت کنید، یکی از رایج‌ترین علت ‌های ایجاد لینک‌ شکسته کاملاً قابل‌کنترل است. اگر نمی‌توانید برای آپدیت محتوای قدیمی زمانی صرف کنید، یک اطلاعیه به محتوا اضافه کنید تا کاربر بداند که محتوا در حال حاضر غیر قابل استفاده است و به او یک محتوای مناسب‌تر و جدیدتر پیشنهاد کنید.

از سرویس‌های کوتاه کننده URL استفاده نکنید

بعضی از افراد توصیه می‌کنند که از خدمات سرویس‌های کوتاه کننده URL مانند بیتلی اجتناب کنید. درست است که این سرویس‌ها به ایجاد لینک ‌هایی ساده و کاربرپسند برای به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کنند، اما احتمال بیشتری وجود دارد که این لینک‌های کوتاه به خطای ریدایرکشن منجر شوند. نارضایتی کاربران و کاهش ترافیک صفحه اینترنتی یا سئو سایت مشهد مورد نظر، پیامد این وضعیت خواهد بود.

روش‌های خلاص شدن از شر لینک شکسته

برطرف کردن لینک های شکسه در سئو سایت

اصلاح لینک‌‌ شکسته آسان است، اما بهترین روش برای اصلاح این لینک‌ها بسته به نوع و هدف لینک متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر لینک شکسته به یک منبع خارجی اشاره می‌کند که تکمیل‌ کننده محتوای شماست، یک راه ‌حل این است که با به جا گذاشتن انکرتکست، لینک را حذف کنید. همچنین شما می‌توانید از همان انکرتکست برای هدایت کاربران خود به یک لینک جایگزین استفاده کنید. اگر لینک ‌های مرده داخلی هستند، این امکان وجود دارد که از ریدایرکت های 301 برای حل این مشکل استفاده کنید.
ریدایرکت 301 به معنای آن است که صفحه مورد نظر به‌ طور دائمی جابجا شده است. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، می‌توانید ریدایرکت های 301 را به ‌آسانی و به ‌وسیله پلاگین هایی مانند «ریدایرکشن» یا «ریدایرکت 301» ایجاد کنید. اگر لینک شکسته در یک صفحه اینترنتی حذف ‌شده قرار داشته باشد، شما باید آن را از ایندکس سئو سایت مشهد خود نیز حذف کنید. به این صورت موتورهای جستجو برای دنبال کردن این لینک‌ها وقت صرف نمی‌کنند.

کلام آخر

لینک شکسته معضل بزرگی برای مالکان سایت‌ها هستند. این لینک‌ها نه ‌تنها به تجربه کاربری آسیب می‌رسانند، بلکه یافتن و اصلاح آن‌ها نیز می‌تواند زمان‌بر باشد. لینک‌ شکسته اغلب به دلیل تغییر در ساختار سایت یا محتواهای سئو سایت مشهد ایجاد می‌شوند. در درجه اول بهتر است که با راهکارهایی از بروز این لینک‌ها جلوگیری کنید. در صورت ایجاد لینک‌ شکسته نیز روش‌هایی وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، این لینک‌ها را اصلاح کرده و به عملکرد بهتر و سریع‌تر سایت خود کمک کنید.

در پایان لازم به ذکر است که این مقاله توسط دپارتمان سئو سایت مشهد آژانس دیجیتال مارکتنیگ اتود تهیه شده است. برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص سئو سایت و آگاهی از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ مشهد اتود می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

× از اتود بپرس!