افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی چیست ؟

بلاگ, مقالات بازاریابی اینترنتی

بازاریابی یکی از ارکان کلیدی و توسعه هر کسب‌ و کاری است. یکی از انواع بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ  که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است، افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی است. داده‌های گوگل ترندز نشان می‌دهند که در 5 سال گذشته تعداد جستجوها برای عبارت ” افیلیت مارکتینگ ” به ‌صورت آشکاری افزایش ‌یافته است.

افیلیت مارکتینگ ، به‌طور قابل ‌توجهی موجب افزایش فروش و درآمد می‌شود. علاوه بر این، یک راهکار بسیار اقتصادی برای جذب مشتری به شمار می رود. آمارها حاکی از آن است که 81% برندها از افیلیت مارکتینگ برای جلب ‌توجه مشتریان جدید، ترغیب مشتریان فعلی و افزایش فروش استفاده می‌کنند. اما افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی چیست؟ افیلیت مارکتینگ چگونه انجام می‌شود؟ و چگونه می‌توانیم یک بازاریاب پورسانتی باشیم؟ در این مقاله به تمام این سؤالات پاسخ خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

بررسی ماهیت افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی

بازاریابی پورسانتی | دیجیتال مارکتینگ مشهد

در این بخش به سؤال ” افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی چیست؟ ” می‌پردازیم. افیلیت مارکتینگ ، مدلی است که در آن، یک افیلیت یا بازاریاب پورسانتی، برای بازاریابی محصولات یا خدمات یک برند، به‌ صورت پورسانتی پاداش دریافت می‌کند. در واقع، برندها به این تبلیغ‌کننده واسطه که مصرف‌کنندگان را به سمت محصول آن‌ها هدایت می‌کند پورسانت پرداخت می‌کنند. افیلیت مارکتینگ با نام بازاریابی عملکرد محور نیز شناخته می‌شود.

بازاریابی پورسانتی به برندها کمک می‌کند که از قدرت نفوذ بازاریاب بهره ببرند. آن‌ها می‌توانند برای دسترسی به مشتریان جدید، با بازاریابان پورسانتی بسیاری همکاری کنند. این همکاری‌ها می‌توانند از طریق جذب مشتریان بالقوه و تبدیل آن‌ها به مشتری واقعی، روش بسیار مؤثری برای نیروبخشی به قیف فروش برند باشند. مقدار پورسانت در این نوع بازاریابی، از برندی به برند دیگر متفاوت است. برندها می‌توانند به بازاریابان پورسانتی خود برای هر خرید، مشتری بالقوه یا کلیک پورسانت پرداخت کنند.

بازاریابی پورسانتی، ساده است. محصولی پیدا می‌کنید که به آن علاقه‌مند هستید، آن را بازاریابی می‌کنید و اگر مشتری بالقوه‌ای را به سمت خرید محصول هدایت کنید، در ازای آن پاداش دریافت می‌کنید. با این ‌حال، این بازاریابی برای ایجاد بهترین نتایج، نیاز به زمان، تلاش و استراتژی‌های افیلیت مارکتینگ حساب‌ شده دارد.

افیلیت مارکتینگ و روش کاربرد آن

بعد از جواب دادن به چیستی افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی زمان آن است که دریابیم افیلیت مارکتینگ به چه روشی عمل می‌شود. با یک مثال شروع می‌کنیم. فرض کنید شما در حال وقت‌گذرانی در اینستاگرام و چک کردن استوری‌ها هستید. در حال اینستاگرام گردی، به استوری یک اینفلوئنسر بر می‌خورید که یک محصول را به شما پیشنهاد می‌دهد و از شما می‌خواهد که برای دسترسی به محصول، صفحه را بالا بکشید. کار این اینفلوئنسر، نمونه‌ای از افیلیت مارکتینگ است.

با بالا کشیدن صفحه، شما از طریق یک لینک همکاری در فروش به محصول دسترسی پیدا می‌کنید. اگر خریدی انجام شود، اینفلوئنسر پورسانت دریافت خواهد کرد. در اینجا شما، لید یا مشتری بالقوه هستید و اینفلوئنسر، افیلیت یا بازاریاب پورسانتی است.

اگر می‌خواهید بدانید که آیا خرید باید تنها در همان لحظه انجام شود، پاسخ منفی است. وقتی مصرف‌کننده روی لینک تبلیغاتی کلیک می‌کند، یک کوکی در مرورگر او ذخیره می‌شود که به ردگیری خرید یا عدم خرید کمک می‌کند. اگر لید یا مشتری بالقوه به مشتری واقعی تبدیل و خرید انجام شود، آنگاه شبکه همکاری در فروش، به‌طور اتوماتیک به بازاریاب پورسانت پرداخت می‌کند.

اعضای افیلیت مارکتینگ

اعضای بازاریابی پورسانتی | تولید محتوا در مشهد

با استفاده از این مثال، می‌ توانیم پی ببریم که بازاریابی پورسانتی ، حول شبکه‌ای از افراد می‌چرخد. این افراد عبارت‌اند از:

فروشنده

نیاز فروش محصول توسط فروشنده ایجاد می‌شود، اما لزوماً فروشنده یا برند، برنامه همکاری در فروش را راه ‌اندازی نمی‌کند. ممکن است رسانه یا آژانس تبلیغاتی این کار را انجام دهد. چیزی که در اینجا باید درک شود این است که عنصری وجود دارد که مشتاقانه منتظر فروش محصول است.

 بازاریاب پورسانتی

او که با نام ناشر تبلیغ هم شناخته می‌شود، در برنامه همکاری در فروش نام ‌نویسی می‌کند و هدف او، فروش محصول به مصرف‌کنندگان احتمالی است. نیازی نیست بازاریاب پورسانتی حتماً یک فرد باشد و این بازاریاب می‌تواند یک شرکت نیز باشد.

مصرف‌ کننده

تمام این فرایند، حول خرید مصرف‌کننده می‌چرخد. اگر مصرف ‌کننده محصول را نخرد، افیلیت مارکتینگ شکست می‌خورد.

چگونه یک بازاریاب پورسانتی بشویم؟

حالا که فهمیدید افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی چیست و چگونه انجام می‌شود احتمالاً می‌خواهید بدانید که برای بازاریابی پورسانتی شدن چه باید بکنیم. مراحل زیر را طی کنید تا تبدیل به یک بازاریاب پورسانتی شوید.

یک پلتفرم انتخاب کنید

یک پلتفرم اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس‌بوک، لینکدین، یوتیوب یا وبلاگ را انتخاب کنید. هنگامی‌که در این پلتفرم‌ها محبوب شدید، شروع به ‌قرار دهی لینک‌های افیلیت کنید و منتظر واریز پول به‌حساب خود باشید.

بازار هدف خود را بشناسید

شما باید محصولی را انتخاب کنید که زیرمجموعه حوزه‌ای باشد که از آن شناخت دارید. در این صورت می‌توانید درباره آن مطلب بنویسید یا ویدئو بسازید. همچنین، در آغاز کار، روی انتخاب یک حوزه خاص تمرکز کنید.

یک برنامه همکاری در فروش انتخاب کنید

در این مرحله، شما باید درباره برنامه‌های همکاری در فروش مختلف تحقیق کنید. مشخص کنید که کدام برنامه پاسخگوی نیازهای شماست و پلتفرم و بازار هدف انتخابی را نیز مدنظر قرار دهید.

تولید محتوا کنید

با توجه به علاقه مصرف‌کنندگان، نوع محتوای ارائه شونده را مشخص کنید. تولید محتوا در مشهد را تنها برای هدف بازاریابی تولید نکنید، بلکه بر بهبود تجربه کاربری و حل مشکل خواننده یا بیننده نیز توجه کنید.

روی افزایش تعداد مشتریان احتمالی تمرکز کنید

نقش سئو وب سایت مشهد در بازاریابی پورسانتی

اولین گزینه برای افزایش تعداد مشتریان بالقوه، تبلیغات آنلاین است. تنها زمانی که پلتفرم عملکرد خوبی دارد و توان پرداخت هزینه‌ها را دارید، از این گزینه استفاده کنید. گزینه دیگر، سئو وب سایت مشهد است. برای افزایش رتبه، محتوایی تولید کنید که سازگار با سئو وب سایت باشد و کلمات کلیدی را با برنامه‌ریزی در متن قرار دهید. گزینه آخر، ایجاد لیستی از ایمیل خریداران احتمالی است. این روش، راهی مستقیم برای ارتباط با افراد است.

کلام آخر

در این مقاله به سؤالات مختلفی پاسخ دادیم. ابتدا فهمیدیم که افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی چیست؟ سپس درباره چگونگی انجام این نوع از بازاریابی صحبت کردیم و در آخر متوجه شدیم که چگونه می‌توانیم به یک بازاریاب پورسانتی تبدیل شویم. به‌عنوان بند پایانی باید بگوییم که افیلیت مارکتینگ دارای پتانسیل بسیاری است، اما کار در این حوزه نیاز به صبر دارد. می‌توانید این کار را به‌عنوان شغل دوم آغاز کنید و هنگامی‌که شروع به رشد کرد، آن را به‌عنوان یک کار تمام‌ وقت مورد توجه قرار دهید. در هر حال، امیدواریم که بتوانید در این شغل آغاز به کار کرده و موفق شوید.

در پایان امیدواریم که این مطلب که توسط دپارتمان بازاریابی اینترنتی گروه دیجیتال مارکتینگ اتود تهیه شده است، مفید واقع شده باشد. به منظور دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاع از خدمات این مجموعه می توانید با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید.

× از اتود بپرس!