اکثر مشتریانی که از رتبه سایت خود ناراضی هستند و به  طراحی سایت اتود مراجعه می کنند، در واقع با خطای بهینه سازی کد منبع مواجه هستند. بهینه سازی سورس برای توسعه سایت عملکردی مشابه ستون فقرات دارد؛ از این رو یکی از تاکتیک های بسیاری مهمی که در روند بهینه سازی سایت خود بایستی به آن دقت داشته باشید؛ بهینه سازی سورس یا بهینه سازی کد منبع است.

درصورتیکه کد منبع سایت شما خطا داشته باشد، میتواند تمام تلاش هایی که شما در جهت بهینه سازی سایت خود انجام دادید را بی نتیجه بگذارد و با کاهش سرعت باعث افت رتبه سایت شما در موتور جست و جو گر گوگل شود. ما به شما خواهیم گفت که بهینه سازی سورس چیست و چه عواملی بر آن اثر می گذارند؟

مطالعه بیشتر: آشنایی با فرایند طراحی سایت مشهد

بهینه سازی سورس چیست

بهینه سازی سورس چیست

موتور جست و جو گر گوگل از طریق کد منبع متوجه خواهد شد که موضوع سایت شما چیست. به نوعی می توان گفت کد منبع زبان مشترک مابین شما و موتور جست و جو گر گوگل است یعنی هر محتوایی در یک صفحه وب نیاز به یک کد HTML دارد تا این موتور جست و جو گر توانایی درک آن را پیدا کند. از این رو بهینه سازی سورس اهمیت ویژه ای دارد.

فاکتور های بسیار مهمی که برای بهینه سازی سورس کد در زمینه سئو اهمیت می یابد عبارت است از تگ عنوان، توضحات متا، تگ عنوان H1، لینک های داخلی، انکر تکست، لینک های نو فالو، تگ تصویر و تگ کنونیکال. برای مشاهده نمونه عینی یک کد سورس در همین صفحه که حضور دارید از کلید Ctrl+U استفاده کنید. اکنون شما در حال مشاهده کد سورس این صفحه می باشید.

مواردی که در بحث بهینه سازی سورس با آن مواجه هستید

1) بهینه سازی تگ عنوان

تگ عنوان بهینه سازی سورس

بهینه سازی تگ به عنوان یکی از مهم ترین مواردی که در بحث بهینه سازی سورس با آن مواجه هستید، شناخته می شود و تاثیر قابل توجهی در رتبه بندی سایت شما خواهد داشت. تگ عنوان برای موتور جست و جو گر گوگل مشخص خواهد کرد که آیا مطلب شما با آن چیزی که در سایت مطرح کرده اید تناسب دارد یا خیر.

بهتر است تمرکز خود را از مبحث بگذارید که در هر صفحه تنها از یک تگ عنوان استفاده کنید. شما همچنین بایستی تگ عنوان خود را به نحوی انتخاب کنید که کاربران گوگل در هنگام مشاهده آن نسبت به ورود به سایت شما تمایل پیدا کنند در این بخش سعی کنید در نقش یک نویسنده خوب عمل کنید.

2) انتخاب یک تگ توضیحات منحصر به فرد

تگ توضیحات در بهینه سازی سورس

یکی از مهم ترین اشتباهاتی که افراد در زمینه بهینه سازی سورس آن را نادیده می گیرند، انتخاب یک تگ توضیح منحصر به فرد است. انتخاب یک تگ توضیح خوب می تواند شما را از سایر سایت ها متمایز کند و این تمایز از این جهت ایجاد می شود که به کاربران یک دید کلی درمورد مطلبی که در سایت قرار می دهید داده شود. اخیرا حتی اگر شما نسبت به قرار دادن تگ توضیحات اقدامی نکنید، گوگل خود، این تگ توضیحات را برای سایت شما قرار خواهد داد اما بهتر است که خودتان متنی را برای این بخش تهیه کنید.

3) تمرکز بر داده های ساختارمند

تمرکز بر داده های ساختارمند از جمله مواردی که در بحث بهینه سازی سورس با آن مواجه هستید، می باشد و خدمت مهمی را به شما ارائه می کند. ساختارمند کردن داده ها می تواند از طریق اضافه کردن جزئیات بیشتر، موجب شود تا سایت شما رتبه بالاتری در موتور جست و جو گر گوگل دریافت کند. از این جهت کد های مربوط به این بخش بایستی به درستی علامت گذاری شوند تا شانس شما برای دریافت رتبه بالا افزایش پیدا کند.

4) تگ H1

تگ H1

تگ H1 یا پاراگراف اول مهم ترین بخش محتوای شما است. کاربر پس از ورود به صفحه شما با نظر به این بخش احتمال حضورش در سایت شما افزایش یا کاهش پیدا خواهد کرد. از این رو بهتر است دقت داشته باشید که مطلبی که در این بخش قرار می دهید جذاب و جالب توجه باشد. تگ H1 در حالت ایده آل خود بین 20 تا 70 کلمه است. در این بخش حتما دقت داشته باشید که از کلید واژه خود استفاده کنید.

5) تگ توضیحات برای تصویر

تگ توضیحات تصویر برای گوگل تبیین می کند که عکسی که شما بارگزاری می کنید در ارتباط با موضوع شما هست یا خیر. تصویر مناسب و تگ توضیحات مناسب آن محتوای شما را هم برای ربات های گوگل و هم برای کاربران جذاب خواهد کرد. پس بهتر است به آن توجه لازم را داشته باشید چرا که از جمله مواردی که در بحث بهینه سازی سورس با آن مواجه هستید، می باشد.

6) تگ کنونیکال

تگ کنونیکال

تگ کنونیکال یک ابزار قدرتمند برای تمییز دادن محتوا های تکراری می باشد. اگر شما بایستی صفحات متفاوتی را برای فروش یک نوع محصول بسازید و از توضیحات یکسانی در آن استفاده کنید در این صورت شما می توانید با استفاده از این تگ محتوای اصلی خود را مشخص کنید. استفاده از این تگ در بحث بهینه سازی سورس اهمیت ویژه ای دارد.

7) کد HTML

کد HTML یک نوع زبان برنامه نویسی محسوب می شود که شما بواسطه آن می توانید سایت خود را طراحی کنید. آشنایی با این زبان در بحث بهینه سازی سورس لازم است.

8) انکر تکست

انکرتکست

کلماتی که در سایت شما با رنگ آبی مشخص می شود و به یک سایت و یا متن دیگر اشاره دارد و شما می توانید با کلیک بر روی آن وارد صفحه مورد نظر شوید، انکرتکست می گویند.

9) لینک نوفالو

لینک نوفالو

لینک نوفالو در دسته مواردی که در بحث بهینه سازی سورس با آن مواجه هستید، می باشد و باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید و نسبت به این مسئله اطمینان حاصل کنید که تنها در زمینه لینک های تبلیغاتی خود از آن استفاده می کنید.

بهینه سازی سورس از طریق Gzip کردن

Gzip کردن در بهینه سازی سورس

Gzip در واقع یک نوع کمپرسور فایل ساده است و این توانایی را دارد که هر فایل را بصورت جداگانه فشرده سازی کند. یکی از مهم ترین مزایای این فرمت در این مسئله می باشد که اکثر مرورگرها توانایی شناسایی آن را دارند، از این رو بهینه سازی سورس از طریق Gzip کردن بسیار متداول است. تفاوت این فرمت فشرده سازی با Zip در این است که شما با این فرمت می توانید تنها یک فایل را فشرده سازی کنید اما با استفاده از Zip توانایی فشرده سازی چندین فایل را پیدا می کنید. شما از طریق Gzip کردن می توانید اندازه فایل های خود را تا 75% کاهش دهید که میزان قابل توجهی می باشد.

Minification در بحث بهینه سازی سورس

Minify کردن

فرایند Minification به حذف کد های اضافی اشاره دارد. این فرایند بدون ایجاد اخلال در عملکرد کد منبع شما، فضایی را که در اینترنت اشغال می کنید کاهش می دهد. از مزایای مهم دیگر Minification در بحث بهینه سازی سورس، مبهم ساختن کد ها برای گمراه ساختن هکر ها می باشد، در نتیجه امنیت سایت شما افزایش خواهد یافت.

بهینه سازی سورس از طریق Cache کردن در مرورگر

یکی از مهم ترین روش های بهینه سازی سورس از طریق Cache کردن در مرورگر میسر می شود. شما از طریق ذخیره ساختن فایل ها در حافظه پنهان مرورگر خودتان می توانید فضایی را در اختیار کاربر قرار دهید که موارد مورد استفاده آن فرد با سرعت بیشتری بارگیری شود.

CDN و تاثیر آن بر بحث بهینه سازی سورس

CDN و تاثیر آن بر بحث بهینه سازی سورس

CDN و تاثیر آن بر بحث بهینه سازی سورس غیرقابل انکار است. CDN مخفف کلمه انگلیسی Content delivery network و به معنای شبکه توزیع محتوا می باشد. CDN در واقع به مجموعه ای از سرورهایی اشاره دارد که در سراسر جهان توزیع شده اند تا محتواهایی که در سر تا سر دنیا پراکنده هستند را با سرعت بیشتری در اختیار کاربران قرار دهند.

تاثیر بهینه سازی سورس بر سایت

مهم ترین تاثیر بهینه سازی سورس ، افزایش سرعت و در نتیجه بالا رفتن رتبه سایت شما در موتور جست و جوگر گوگل می باشد. این نتایج در اثر تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم بهینه سازی سورس پدید می آیند. از جمله این تاثیرات می توان به افزایش تجربه کاربری، افزایش رتبه در گوگل، افزایش نرخ تبدیل و کاهش نرخ پرش اشاره کرد.

کلام آخر

مسئله بهینه سازی سورس در بحث طراحی سایت اهمیت بسیار زیادی دارد و یکی از زمینه هایی که تیم طراحی سایت اتود همواره به آن توجه ویژه ای داشته است، بهینه سازی کد منبع می باشد. از این رو مطلب پیش روی شما ضمن ارائه تعریفی جامع از بهینه سازی سورس عوامل موثر بر آن را نیز برای شما تبیین کرده تا با این حوزه که تاثیر مستقیمی بر رتبه سایت شما در موتور جست و جو گر گوگل دارد، آشنایی پیدا کنید و دلایل اهمیت آن را درک کنید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با دپارتمان طراحی سایت شرکت دیجیتال مارکتینگ اتود تماس حاصل فرمایید.

تیم پشتیبانی ما اینجاست تا به سوالات شما پاسخ دهد. هر سوالی دارید از ما بپرسید!
WeCreativez WhatsApp Support
دپارتمان سئو و طراحی سایت
پشتیبان سئو و طراحی سایت
پشتیبان اتود
WeCreativez WhatsApp Support
دپارتمان سوشال مدیا
پشتیبان اینستاگرام
پشتیبان اتود
به بالای صفحه بردن